zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Praca z kablem składa się z trzech głównych etapów,  mianowicie cięcia, usuwania izolacji i zaciskania końcówek na żyłach. Cięcie kabli jest pierwszym z tych trzech etapów.

To, jaki obcinak do kabli wybrać, zależy od ich średnicy i materiału, z którego zostały wykonane. Inne nożyce do cięcia kabli należy wybrać w przypadku kabla miedzianego, a inne do przewodu ze stali. Ich wybór będzie się też różnił w zależności od liczby żył. Dzięki nam dowiesz się, jakie nożyce do kabli wybrać by były one w pełni funkcjonalne.

Nożyce do kabli - rodzaje

W ofercie firmy Machaon znajdziesz profesjonalne narzędzia dla elektryków. Wśród nich dostępne są także wysokiej jakości nożyce kablowe. W zależności od sposobu uruchomienia nożyce można podzielić na:

 • mechaniczne, uruchomiane rękami operatora;

  • nożyce kablowe dźwigniowe;
  • nożyce zapadkowe;
 • hydrauliczne

  • z wbudowana pompa;
  • tzw.głowice, które można uruchomić pompą ręczną, pompa nożną lub pompą z silnikiem elektrycznym;
 • elektryczne, czyli akumulatorowe.

A teraz wyjaśnimy bardziej szczegółowo ich właściwości i zalety:


Nożyce kablowe dźwigniowe stosowane zwykle do cięcia miedzianych i aluminiowych przewodów o malej średnicy, tzw. "domowych". Często stosowane do cięcia przewodów z jedna żyłą czyli mono przewodów. Dlatego w cechach tych nożyc zwykle podany zasięg cięcia przekroju w mm2, bez uwagi na grubość izolacji. Do ich zalet można odnieść prostotę konstrukcji i bardzo niską cenę. Ale do cięcia większych przewodów nożyce te muszą mieć długie uchwyty (ponieważ są dźwigniami). W naszej ofercie znajdują się nożyce mechaniczne kablowe serii CMC*C do cięcia przewodów o przekroju do 400 mm2.

Jeżeli natomiast szukacie narzędzi, które dobrze sprawdzą się podczas pracy w trudnych warunkach, polecamy nożyce zapadkowe, wyróżniające się dużą poręcznością. Nożyce kablowe zapadkowe oszczędzają dużo wysiłku (np. nożyce serii CCM). Nożyce kablowe tego typu są zaprojektowane do ciecia dowolnych przewodów i kabli miedzianych i aluminiowych oraz przewodów ze stali, tzw. "gole"). Głównymi zaletami nożyc zapadkowych są ich rozmiary i waga oraz wszechstronność i poręczność.Przy wyborze nożyc zapadkowych należy wziąć pod uwagę rodzaj, strukturę i średnicę ciętego materiału. Do cięcia lin stalowych, kabli z rdzeniem stalowym i kabli ze zbrojeniem stalowymi drutami należy użyć specjalnych nożyc. Nasz asortyment obejmuje nożyce zapadkowe do cięcia kabli o maksymalnej średnicy nawet 130 mm.

Jeśli konieczna jest wysoka wydajność, w połączeniu z zdolnością do pracy w trudnych warunkach, nożyce hydrauliczne, mianowicie głowicy staną się niezbędnym narzędziem. Mają prawie wszystkie te same zalety, co nożyce zapadkowe, ale jednocześnie pozwalają na użycie pompy hydraulicznej jako napędu. Pompy hydrauliczne ręczne znacznie ułatwiają i przyspieszają proces cięcia. Są to ogólnie uniwersalne pompy, które są używane wszędzie tam, gdzie konieczne jest wytworzenie ciśnienia w układzie hydraulicznym. Pompy hydrauliczne nożne uwalniają ręce podczas pracy. Pompy hydrauliczne z napędem elektrycznym w ogóle eliminują obciążenie operatora pod czas pracy, jednocześnie zwiększając wydajność o wiele razy. Więcej na temat wyboru pomp zobacz nasz artykuł Pompy hydrauliczne - jaką wybrać?
Ostatni rodzaj obcinaków do kabli - nożyce akumulatorowe serii CCA to urządzenie, które wyposażono w obrotową głowicę, automatyczny wyłącznik oraz wydajny akumulator, który poinformuje Cię o niskim stopniu naładowania. Akumulatorowe nożyce do kabli – to najnowocześniejsze i najlepsze rozwiązanie do cięcia kabli. Zapewniają wysoką wydajność, są kompaktowe, bardzo wygodne, nie męczą operatora i są zawsze gotowe do pracy. Zdecydowanie, nożyce akumulatorowe do kabli - to rozwiązanie, które polecielibyśmy każdemu elektrykowi lub energetykowi.

Nożyce dla elektryków - jakie wybrać?

Przedstawione wyżej rodzaje nożyc kablowych znajdą swoje zastosowanie przy różnych pracach związanych z elektryką. Zanim jednak podejmiesz konkretny wybór, warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie rodzaju materiał wymaga przecięcia.

Jeśli nie masz pewności, jaki obcinak do kabli wybrać, kieruj się tak jak wspomnieliśmy - rodzajem, materiałem i średnicą ciętego materiału. Pamiętaj jednak, że zawsze najlepiej zdecydować się na nożyce do kabli z większym marginesem zakresu cięcia - dzięki temu będziesz mieć większą pewność, że okażą się skuteczne. Zalecamy, by przy pracach wymagających większego nakładu pracy zdecydować się na nożyce hydrauliczne lub akumulatorowe, które zaoszczędzą Ci dodatkowego wysiłku.

Kwestia dotycząca tego, jakie nożyce do kabli wybrać zależy od konkretnej potrzeby. Jednak jeśli wiesz, jaki dokładnie kabel wymaga cięcia, bez problemu wybierzesz odpowiedni obcinak, który usprawni Twoją pracę.

W naszej ofercie poza nożycami do kabli znajdziesz także inne narzędzia dla elektryków, w tym m.in. zaciskarki do kabli, których wybór tez warto dostosować do swoich preferencji. W razie jakichkolwiek problemów służymy pomocą.