Dla wielu osób metryczny, a nie calowy system liczbowy jest bardziej znany i rodzimy. Oczywiście przeliczenie...
- W koszyku nie ma jeszcze produktów
- Wysyłka
- Razem 0,00 zł
Jaką zaciskarkę do kabli wybrać?
Zaciskarka do kabli - dlaczego jest potrzebna specjalistom?
Jeśli nie wiesz, jak wybrać zaciskarkę do kabli, dobrze na samym początku zapoznać się z jej charakterystyką. To narzędzie do przewodów elektrycznych może okazać się przydatne w wielu przypadkach. Znajdzie swoje zastosowanie zarówno w branży elektrycznej, jak i elektrotechnicznej oraz automatycznej i budowlanej. Dzięki użyciu zaciskarki do kabli możliwe jest zamocowanie na przewodzie każdej końcówki lub tulei. Prawie zawsze w tym celu należy najpierw odciążyć żądany kawałek kabla lub przewodu (do czego służą specjalne nożyce do kabli), a następnie zdjąć izolację za pomocą specjalnych ściągaczy izolacji, które często nazywane są korowarkami.
Jaką wybrać zaciskarkę do kabli?
Podstawowym czynnikiem, od którego zależy wybór zaciskarki do kabli jest rodzaj końcówek lub tulejek, które chcesz zamocować.
Końcówki można podzielić na:
- z izolacją – zwykle o przekroju do 10 mm² (stosowane do przewodów małych);
- bez izolacji – przekrój od 6 do 1000 mm² (stosowane do kabli siłowych);
- bez izolacji – przekrój do 1000 mm² (stosowane do elektroenergetycznych linii napowietrznych, tzw. gołych przewodów AL/AFL, ACSR).
Z kolei zaciskarki kablowe zgodnie z zasadą ich działania dzielimy na:
- mechaniczne zaciskarki do kabli – stosowane zwykle do małych końcówek z izolacją, ale istnieją również modele do końcówek bez izolacji o przekroju 300 mm²;
- hydrauliczne zaciskarki do kabli - stosowane do zwykłych końcówek bez izolacji, końcówek do gołych przewodów i lin stalowych;
- akumulatorowe zaciskarki do kabli - stosowane do zwykłych końcówek bez izolacji.
Zaletą mechanicznych zaciskarek jest brak wrażliwości na temperaturę, w której odbywa się instalacja. Charakteryzują się one niezawodną konstrukcją i nie wymagają specjalnej konserwacji.
Natomiast zaciskarki hydrauliczne znacznie ułatwiają proces zaciskania, ponieważ nie wymagają siły fizycznej operatora. Jeśli chodzi o montaż końcówek o przekroju ponad 300 m², zaciskarki hydrauliczne po prostu nie mają alternatywy.
Akumulatorowe narzędzie do zaciskania jest niewątpliwie najbardziej przyszłościowe. Jedyną rzeczą, która ogranicza jego szerokie i wszechobecne zastosowanie w dzisiejszych czasach, jest stosunkowo wysoka cena. Zaciskarki akumulatorowe mają prawie wszystkie zalety zaciskarki hydraulicznej. Nie jest to zaskakujące, ponieważ wykorzystują tę samą zasadę ciśnienia, ale można też wskazać dodatkowe korzyści:
- wysoka prędkość pracy;
- całkowity brak wysiłku fizycznego podczas pracy - wystarczy nacisnąć przycisk;
- wszystkie modele zaciskarek akumulatorowych są wyposażone w automatyczny spust ciśnienia i mechanizm automatycznego powrotu tłoka po wykonaniu zaciskania, co gwarantuje pełen cykl zaciskania i uniemożliwia uszkodzenie narzędzia;
- w zestawie dwie baterie, co zapewnia ciągły cykl pracy, czyli ładowanie jednej baterii podczas pracy drugiej.

Profil zaciskowy zaciskarek – sześciokąt
Sześciokątny kształt zaciskania jest zdecydowanie najlepszy, ma wiele zalet:
- sześciokątny profil matryc zapewnia równomierne dociskanie części rurowej końcówki do żyły kabla na całym obwodzie. Dzięki temu uzyskuje się maksymalną powierzchnię połączenia stykowego i wysoki stopień uszczelnienia;
- dzięki równomiernemu ściskaniu ścianek części rurowej końcówki zmniejsza się prawdopodobieństwo mikropęknięć materiału, z którego jest wykonana;
- nie ma szans nadmiarowego zaciskania i uszkodzenia żyły kabla;
- w przypadku prawidłowego doboru matryc sześciokątna metoda zaciskania kabla zapewnia najtrwalsze połączenie mechaniczne końcówki i przewodu, a także gwarantuje niezawodny kontakt elektryczny.
Jak wybrać zaciskarkę do kabli, by była w pełni funkcjonalna?
Należy wiedzieć, że zaciskarki hydrauliczne dodatkowo mogą:
- mieć wbudowaną pompę lub posiadać ją oddzielnie;
- mieć wbudowany zawór bezpieczeństwa (jednak nie jest to konieczne);
- posiadać zestawy matryc o różnych rozmiarach;
- posiadać głowicę zaciskarki, która jest otwarta lub zamknięta.
Każda z wymienionych właściwości zaciskarek do kabli ma wpływ na wagę, wymiary lub koszt. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, że któryś z rodzajów zaciskarek do kabli jest lepszy albo gorszy. W tym artykule opisano tylko istotne różnice. Jednak tylko ci, którzy znają warunki swojej pracy, mogą wybrać najlepsze narzędzie, które najlepiej nadaje się do konkretnego zadania. Możesz mieć pewność, że wybierając zaciskarki do kabli z oferty Machaon, stawiasz na profesjonalne i solidne narzędzia, które usprawnią prace dotyczące elektryki.
Leave a comment
Log in to post comments